Kiedy wyniki sprzedaży są poniżej oczekiwań, pojawia się pokusa obniżenia ceny. Wiesz wprawdzie, że to droga donikąd, bo jeśli koszty pozostają na stałym poziomie, po prostu zarabiasz mniej, ale i tak godzisz się na to, mając nadzieję na przetrwanie spadku popytu. Czy obniżanie ceny to dobry pomysł i czy jest w ogóle konieczne?
”Cena to ważna broń w walce o pozycję na rynku, ale walka samą ceną to taktyka desperatów” – mawiał jeden z nestorów ekonomii. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obniżając cenę poniżej poziomu konkurencji, zyskujesz niewiele. Po pierwsze, przyciągniesz głównie nabywców o wysokiej wrażliwości cenowej (price sensitivity), a więc zwykle niezbyt zamożnych, którzy długo podejmują decyzje zakupowe i nieprędko do Ciebie wrócą. Po drugie, jeżeli uda Ci się pokonać konkurencję samą obniżką cen na czas spadku popytu, w istocie przedłużysz go, bo za chwilę zrobi ona to samo. Po trzecie: poinformujesz otoczenie o zmniejszeniu wartości Twojej oferty, czego skutki będziesz ponosić znacznie dłużej, niż trwa okres zmniejszonego zainteresowania Twoimi produktami czy usługami. Kwadratura koła? Bynajmniej.
Wystarczy, że dasz nabywcom coś więcej niż konkurenci. Może to być na przykład benefit w formie voucherów na usługę lub produkt, które uzupełnią Twoją ofertę. Zdobywanie przewagi konkurencyjnej dzięki bonusom to przecież nic nowego, prawda? Twoi dotychczasowi klienci docenią to na pewno, a i ich lojalność wzrośnie. Pozyskanie nowych nabywców dzięki ich rekomendacjom będzie znacznie bardziej prawdopodobne. Ci pierwsi polecają marki, bo mają z nimi emocjonalny kontakt, a to przywiązuje znacznie lepiej niż obniżanie ceny i budzi naturalną sympatię. A to wartości, które pozwalają realizować na takich klientach wyższe marże.
Jak najszybciej i najtrafniej wybrać i dodać bonusy do swojej oferty nie ponosząc dodatkowych kosztów? Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. Dzięki niej dobór partnerów odbywa się w parę chwil, a ryzyko niedopasowania jest ograniczone do minimum. Właśnie tak działa EasyPartnering.pl. To innowacyjna platforma internetowa, która służy do nawiązywania współpracy, najczęściej pomiędzy sklepami internetowymi.
Jak wygląda proces?
1. wchodzisz na platformę i zakładasz swoje konto,
2. wybierasz bonus, który chcesz dać swoim klientom,
3. za pośrednictwem platformy wysyłasz zapytanie do partnera, czy możesz skorzystać z jego bonusu, a jeśli on wyrazi zgodę…
4. przygotowujesz informację o promocji i komunikujesz ją klientom.
Głównym celem zawiązanego partnerstwa, jest wzajemne promowanie się, dzięki udostępnianiu bonusu albo kodu rabatowego w postaci vouchera drugiej firmy.
Dzięki platformom takim jak EasyPartnering.pl dodawanie voucherów gotowych do współpracy znanych marek jest proste jak publikowanie na Facebooku. Po założeniu profilu i zalogowaniu się wybierasz partnera oraz vouchery widoczne w serwisie i – po zaakceptowaniu propozycji współpracy – dołączasz je do swojej oferty. Oczywiście musisz zadbać o to, by o promocji dowiedzieli się wszyscy Twoi potencjalni klienci. Wzrost zainteresowania Twoją ofertą jest kwestią czasu. Szczególnie jeśli bonusowe produkty lub usługi faktycznie uzupełniają Twoją ofertę. Warto podkreślić, że w EasyPartnering.pl płacisz tylko za te vouchery, które realnie trafiły do Twoich klientów.
Podsumowując, zamiast rezygnować z części marży, paroma kliknięciami możesz nawiązać współpracę i ustalić jej warunki, a następnie dotrzeć do nowych odbiorców za pośrednictwem wspieranych przez platformę kanałów marketingowych. W efekcie zwiększasz sprzedaż wyjątkową promocją, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i – co najważniejsze – bez konieczności obniżania ceny.