Wielu operatorów turystycznych niezależnie od tego, czy jest to biuro podróży, czy przewoźnik proponuje swoim klientom własne programy lojalnościowe.
Są to głównie karty czy profile stałego klienta, które umożliwiają zbieranie punktów i oferują zniżki na kolejne wyjazdy danego operatora. Izabela Michalska – Dudek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, opublikowała artykuł naukowy dotyczący Uwarunkowania lojalności klientów biur podróży (PDF) Uwarunkowania lojalności klientów biur podróży.
Wyniki przeprowadzonych przez nią analiz pozwalają na scharakteryzowanie lojalnego nabywcy usług turystycznych. Lojalni klienci analizowanej sieci biur podróży to osoby w średnim wieku (średnia wieku: 46 lat), bardzo często podróżujące z rodziną, w szczególności z dziećmi w wieku poniżej 14. roku życia, kupujące więcej usług turystycznych (dokonujące rezerwacji dotyczących kilku osób), wyjeżdżające na dłużej (imprezy 10-, 14-dniowe bądź dłuższe), a także planujące swoje wakacje i rezerwujące imprezy turystyczne z dużym wyprzedzeniem czasowym (średnio już 72 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej, a najczęściej ok. 100 dni przed wyjazdem). Lojalni klienci chętnie korzystali z ofert typu first minute, a najrzadziej ze wszystkich nabywców oczekiwali na okazje cenowe i wyprzedażowe oferty promocyjne last minute, co potwierdza, że ich lojalność wpływa na wyniki finansowe przedsiębiorstwa zatem przyczynia się do wzrostu obrotów (przychodów) z dokonywanych zakupów a w konsekwencji do generowania zysków organizacji.
Wnioski płynące z badania Izabeli Michalskiej – Dudek dotyczą identyfikacji, a następnie skutecznego zaspokojenie potrzeb segmentu lojalnych konsumentów poprzez uzyskanie gwarancji ponownych zakupów, a także minimalizacji ryzyka przyszłych nietrafionych działań marketingowych. Właściwie dobrane działania pomogą umocnić pozycję konkurencyjną podmiotu.
Podejście pozwalające klientowi dokonywać własnych wyborów w zakresie dostępnych bonusów pozwala dowartościować klientów dokonujących ponownych zakupów, co może skutkować jeszcze większą ich lojalnością.
Implementacja działań zorientowanych na budowanie relacji z klientem w branży turystycznej powinna przejawiać się w bezpośrednim kontakcie z kluczowymi klientami, interaktywnej komunikacji z nimi, wczesnym rozpoznawaniu potrzeb analizowanej grupy, a także w tworzeniu zindywidualizowanych ofert.
Jak pisaliśmy na początku zdecydowana większość usługodawców w turystyce wykorzystuje programy lojalnościowe. Dziś chcąc konkurować z innymi przedsiębiorcy z branży powinni pójść o krok dalej i tworzyć taki rodzaj oferty dla stałych klientów, która pozwala im dokonywać samodzielnego wyboru bonusów czy nagród. Rabaty i zniżki na produkty własne to często za mało, aby przekonać klienta by został z nami na dłużej. Zatem podarowanie klientom podróżującym z dziećmi nieograniczonego dostępu do audiobooków lub serwisów streamingowych to doskonały pomysł. Klientom, którzy stawiają na spokojny wypoczynek dostępu do tysięcy e-booków a tym stawiającym na aktywny wypoczynek dostępu do aplikacji pomagającej liczyć kalorie i monitorować aktywność fizyczną. Kluczem do sukcesu będzie produkt uszyty na miarę potrzeb naszych odbiorców.
Współprace między markami, przynoszą korzyści obu stronom. Pozwalają poszerzyć grono odbiorców i zaskoczyć ich prezentami dopasowanymi do ich potrzeb. Na rynku znajdziemy wiele przykładów takich działań, partnerstwa marketingowe są chętnie wykorzystywane przez firmy do budowania relacji z klientami.
Zobaczcie jak to działa na przykładzie marki kosmetycznej Creamy i Legimi
Nagradzanie klientów bonusami, które sami wybierają jest najlepszą drogą do zbudowania z nimi długotrwałej relacji. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, jakie daje wprowadzenie takiego rozwiązania w firmie. Zachęcamy do sprawdzenia jego możliwości https://easypartnering.pl/