Czym jest cross marketing i dlaczego go potrzebujesz?

Biznes

Czego potrzebuje każda firma działająca w e-commerce, aby odnieść sukces? Konwersji, opinii zadowolonych klientów i stałego napływu nowych. Ten ostatni jest największym wyzwaniem. Jak mu podołać? Przeczytaj!

W docieraniu do potencjalnych klientów i przekonywaniu ich do decyzji zakupowych najefektywniejszym rozwiązaniem jest cross marketing. Dzieje się tak, ponieważ klienci wybierają te oferty, które istotnie odróżniają się od propozycji konkurencji. Podejmując decyzję, nabywca chce mieć pewność, że godząc się na Twoją cenę, zyskuje maksymalną wartość. Bonusy Twoich partnerów mogą dać mu poczucie bycia obdarowanym, a ono z kolei uruchamia chęć „odwzajemnienia się” decyzją o zakupie.

Im bardziej konkurencyjna jest dana branża czy segment, tym ważniejsze jest, aby klient na etapie zapoznawania się z ofertą miał poczucie, że właśnie Twoja najpełniej odpowiada jego potrzebom. Sposobem na wyróżnienie się i podniesienie jej wartości w oczach nabywcy jest właśnie cross-marketing, czyli rodzaj działania marketingowego, w którym firmy promują się nawzajem lub prowadzą wspólne działania marketingowe, przynoszące korzyści obu stronom.

Załóżmy, że prowadzisz e-sklep z nasionami kwiatów i ziół. Twoi klienci są potencjalnymi klientami e-sklepu z meblami ogrodowymi i odwrotnie. Nie konkurujecie ze sobą, a więc może warto połączyć siły i efektywniej (taniej) docierać do nowych klientów? Wasza wspólna oferta to właśnie cross-marketing.  Chcesz do końca roku pozyskać 20 nowych klientów? Jak ich zdobyć możliwie najniższym kosztem? Połącz siły (i oferty) z innym podmiotem e-commerce i dotrzyj do jego użytkowników ze swoją ofertą, wzbogaconą o bonus.

Być może zainteresuje Cię również: Jak zwiększyć sprzedaż nie obniżając ceny?

Po co i gdzie szukać firm partnerskich? 

Aby pozyskiwać nowych klientów, potrzebny jest Ci partner, którego oferta jest komplementarna do Twojej. To, co oferujesz swoim klientom, wzbogacone o bonus od partnera zwiększa wartość Twojej oferty i skutecznie przekonuje do zakupu. Jak znaleźć firmę partnerską i nakłonić do współpracy?

Z pomocą przychodzą:

 • narzędzia do monitoringu mediów społecznościowych (np.Brand24)
 • analizatory treści (Ahrefs , Buzz Sumo, itp.)
 • fora branżowe

Jeśli masz ogólne pojęcie o tym, z kim chcesz się skontaktować, poszukaj witryn, blogów, przestrzeni w mediach społecznościowych, w których możesz znaleźć firmy spełniające Twoje kryteria, korzystając z powyższych narzędzi. Dzięki nim dowiesz się o szacowanym ruchu na stronie Twojego potencjalnego partnera biznesowego oraz sposobie i miejscach reklamowania się.

Jak (i po co) wybierać firmy partnerskie, aby docierać do nowych klientów?

Przy doborze partnerów, warto odpowiedzieć sobie: jaki jest mój cel?  

 • Sprzedawać 20% więcej? 
 • Zwiększyć wartość koszyka? 
 • Budować lojalność dotychczasowych klientów?
 • Dodać wartość do każdej transakcji? 
 • Docierać do nowych?  
 • Zwiększyć ruch w e-sklepie?
 • Kogo chcę przyciągnąć działaniami cross-marketingowymi?
 • Jaką wartość mogę zapewnić nowym odbiorcom?
 • Jaką wartość mój partner może zapewnić moim odbiorcom?

Odpowiedzi będą się zmieniały w zależności od Twoich celów i rozważanych partnerów, dlatego warto przed każdą decyzją o wyborze, wracać do tych pytań.

Jak powstaje synergia w cross-marketingu?

Dobrym kierunkiem jest współpraca z podmiotem oferującym usługi lub produkty „uzupełniające” Twoją ofertę. Sprzedajesz kursy online? Idealnym partnerem będzie firma oferująca publikacje służące poszerzaniu wiedzy, jak np. Legimi. (W tym miejscu znowu wypada polecić narzędzia do monitoringu mediów społecznościowych, aby wiedzieć, o czym ludzie mówią).

Przykładem takiej współpracy na platformie EasyPartnering.pl może być partnerstwo z serwisem Legimi.pl. W jego ramach możesz zaoferować  swoim klientom bonus w postaci 3, 6 albo 12 miesięcy dostępu do 60 000 e-booków i audiobooków. 

Jak to zrobić? Wystarczy, że założysz konto i skorzystasz z katalogu firm chętnych wzajemnie się promować. Po akceptacji przez legimi.pl, możesz rozpocząć aktywną komunikację do Twoich klientów, w której poinformujesz, że po zakupie otrzymają od Ciebie bonus – dostęp do legimi.pl na wybrany okres. Kolejny krok to publikacja bonusu od Ciebie, który może zainteresować inne firmy przeglądające katalog.

Jak „zaprzyjaźnić” się ze znanym brandem?

Proponując partnerstwo „dużej” marce wcale nie jesteś na przegranej pozycji. Niejednokrotnie zaskoczyła Cię zapewne kooperacja wielkich globalnych marek z lokalnymi producentami bądź usługodawcami. Musi ona tylko spełniać warunek komplementarności – Twoja oferta dodaje wartość do tego, co proponuje Twój „starszy brat”. 

Współprace w tym modelu, rozszerzone o współpracę content marketingową np. w mediach społecznościowych, umacniają wizerunki obu marek, pokazują je w nowym świetle i pozwalają pozyskiwać nowych klientów. 

Jak prosto i szybko rozpocząć działania cross-marketingowe?

Wystarczy skorzystać z katalogów firm, które chcą uczestniczyć we wzajemnym promowaniu się. Przykładem takiego katalogu jest EasyPartnering.pl. To platforma, która pozwala na błyskawiczne odnalezienie odpowiednich bonusów od partnerów oraz dołączenie ich do Twojej oferty. 

To umożliwia przyciągnięcie do niej klientów w ciągu paru godzin, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto EasyPartnering.pl daje Ci możliwość zaistnienia w ofertach partnerów ze swoim produktem, pozwalając innym polecać Twój produkt lub usługę. 

Podsumowując, cross-marketing to świetny sposób na dotarcie do nowych odbiorców i przedstawienie naszego produktu lub usługi grupie docelowej. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty daje, kiedy połączone elementy ofert tworzą spójną wiązkę korzyści dla Twoich klientów. 

Ostatnie wpisy

Zmiany na rynku zakupów kawy on-line

W pandemicznej rzeczywistości rynek usług e-commerce odnotował znaczące wzrosty i wszystko wskazuje na to, że konsumenci nie wrócą już do swoich przyzwyczajeń sprzed lockdownów. Przedłużający się brak możliwości zakupów w sklepach stacjonarnych spowodował, że nawet...

Lojalizacja Klienta w branży turystycznej, jak ją budować?

Wielu operatorów turystycznych niezależnie od tego, czy jest to biuro podróży, czy przewoźnik proponuje swoim klientom własne programy lojalnościowe. Są to głównie karty czy profile stałego klienta, które umożliwiają zbieranie punktów i oferują zniżki na kolejne...

Lojalny Klient – jak go utrzymać? Najlepsze praktyki na rynku beauty.

Praca zdalna, odwołane imprezy i wakacje, obowiązkowe maski, dystans społeczny – to ciężki cios dla branży kosmetycznej. Okazje do korzystania z wielu produktów były ograniczone, a zakupy w sieci są dziś inne niż przed Covid-19. Tak więc jednym z największych wyzwań,...

System kafeteryjny jako środek do zwiększenia LTV w Twoim sklepie

Marzeniem niejednego właściciela sklepu internetowego jest, aby klienci kupowali u niego często i za duże kwoty. Marzenie proste, tylko jak je zrealizować w świecie, gdzie każdy może sprzedawać wszystko a produkty są do siebie bliźniaczo podobne? Jakie działania...

Pozostałe wpisy

Zmiany na rynku zakupów kawy on-line

Zmiany na rynku zakupów kawy on-line

W pandemicznej rzeczywistości rynek usług e-commerce odnotował znaczące wzrosty i wszystko wskazuje na to, że konsumenci nie wrócą już do swoich przyzwyczajeń sprzed lockdownów. Przedłużający się brak możliwości zakupów w sklepach stacjonarnych spowodował, że nawet...

czytaj dalej
5 must have dobrego sklepu internetowego

5 must have dobrego sklepu internetowego

Jeśli prowadzisz stacjonarny sklep, decyzja o umożliwieniu zakupów online i przeniesienia działalności w świat internetu to nie tylko spory, choć potrzebny krok naprzód, ale idące za nimi wyzwania. Umożliwienie klientom dokonywania zakupów wygodnie na kanapie, przed...

czytaj dalej

Partnership Marketing i Customer Success

Partnership marketing, partnerski, współprace marketingowe. Jak je skutecznie prowadzić w biznesie e-commerce? Konrad Koryciński CEO i współzałożyciel EasyPartnering w rozmowie z Łukaszem Kozłowskim wspólnie zastanawiają się, jak najlepiej poznawać i budować relacje z...

czytaj dalej

Customer Success i partnerstwo w e-commerce?

Większość z nas lubi dostawać prezenty i lubi być pozytywnie zaskakiwana. To mechanizm, który wykorzystuje marketing partnerski. Dawanie naszemu klientowi dodatkowej wartości w ramach partnerstw z innymi firmami to rozwiązanie pozwalające na zwiększenie sprzedaży i...

czytaj dalej
5 reguł stosowania zasady wzajemności w biznesie

5 reguł stosowania zasady wzajemności w biznesie

Partnerstwa biznesowe mogą być bardzo efektywne, pod warunkiem, że będziesz się kierować zasadą wzajemności. Wszyscy lubimy dostawać prezenty i czujemy naturalną chęć zrewanżowania się. Właśnie dzięki tej regule działa EasyPartnering, łącząc partnerów z różnych branż,...

czytaj dalej

Przekonaj się sam!

Niezależnie od tego czy chcesz zwiększyć sprzedaż, pozyskać nowych albo uaktywnić dotychczasowych klientów, mamy rozwiązanie dla Ciebie.

Nic nie ryzykujesz.

Kontakt

11 + 8 =

Easy Partnering Sp. z o.o

Frezerów 3
20-209 Lublin
NIP: 9462688202,
KRS: 0000782923,
REGON: 383147054